Чай Матча для бадьорості

Матча для бодрости

Бадьорість – доволі розмите поняття. Для когось бадьорість дорівнює хорошому настрою. Хтось вбачає у ній енергійність, наповненість. Ще її можна назвати синонімом вмотивованості, внутрішньої готовності діяти. Врешті, не так важливо, яким є істинне значення бадьорості. Значно важливіше, що матча вміє робити все перелічене. Наповнювати енергією, поліпшувати настрій, надихати на певні дії. Саме такі вміння цього чаю роками спостерігали всі японці (а в певний проміжок часу – і китайці), а зараз цим емпіричним знанням намагаються знайти наукове пояснення.

Потенціал матча

Матча – це зелений чай, але дуже концентрований. Одна склянка матча замінює 10 склянок звичайного напою із настояного чайного листя. Тому і його ефективність в порівнянні з листковим чаєм буде настільки ж більшою. Наприклад, вченим давно відомо, що вживання зеленого чаю знижує рівень гормону стресу кортизолу. А деякі дослідження доводять, що 100 мілілітрів зеленого чаю щодня (а це лише половинка склянки) знижують ваші ризики отримати депресію чи деменцію. Отож, якщо лише половина склянки звичайного зеленого чаю щодня здатна вберегти ваш мозок від тяжких хвороб, то що здатні зробити ті ж півсклянки, але матча? Який, як ми пам’ятаємо, містить 10 разів більше корисних речовин.

Корені бадьорості

Вченим вже відомо, які саме активні речовини в складі порошкового чаю обумовлюють його здатність бадьорити. Власне, цих активних сполук лише дві:

  • Чайні катехіни, або ж антиоксиданти. В матча міститься декілька видів катехінів, але найбільше – епігалокатехіногаллату або EGCG. І лише уявіть, що всі види антиоксидантів становлять 42% сухої маси чаю. Тобто, половина вашої склянки матча – це критично важливі для здоров’я речовини, котрі захищають ваше тіло від старіння, дарують гарний настрій, підтримують імунітет.
  • Амінокислота L-теанін. Частка цієї амінокислоти в сухому чаї становить лише 3% сухої маси.

Саме ці речовини допомагають матча не лише перезавантажувати ваше здоров’я, а й бадьорити ефективно й здоровим чином.

Як саме бадьорять антиоксиданти та L-теанін?

Зазвичай вплив антиоксидантів чаю розглядається лише в розрізі фізичного здоров’я, тоді як вони суттєво впливають на роботу нервової системи людини, її світобачення та способи взаємодії зі світом. Вивченням саме цього аспекту – впливу чаю на поведінку – займається психофармаколог Ендрю Шолі разом з командою із Технологічного університету Свінберна у Мельбурні.

У 2016 році Шолі разом з колегами пропонували добровольцями щодня вживати приблизно 200 міліграмів L-теаніну. Саме стільки міститься у 8 чашках звичайного чаю або 1 чашці матча. Одночасно з ними контрольна група вживала плацебо. Науковці, порівнюючи людей з двох груп, дійшли висновку, що люди з тієї групи, де вживали справжній L-теанін, мали нижчий рівень кортизолу й почувались спокійнішими, виконуючи складні завдання. В цьому дослідженні науковці покладались не лише на слова учасників, але й використовували метод магнітоенцефалографії (MEG) для оцінювання змін в мозковій діяльності. Отже, за даними цього методу люди, котрі отримували 200 міліграмів L-теаніну, продемонстрували збільшення частоти альфа-коливальної активності. Цей тип активності мозкових хвиль пов’язують з розслабленням нервової системи й одночасним підвищенням енергійності.

Також Ендрю Шолі провів аналогічне дослідження іншого компоненту матча – антиоксиданту EGCG. Для інтерпретації його результатів також використовувалась магнітоенцефалографія. І от що вона виявила. У людей, котрі вживали напій з вмістом вказаного антиоксиданту, спостерігалось збільшення мозкової активності на всіх смугах:

  1. альфа-хвилі – асоціюються з розслабленням нервової системи;
  2. тета-хвилі – асоціюються зі спокійною, розміреною діяльністю;
  3. бета-хвилі – асоціюються з підвищеним фокусом та уважністю.

А лабораторні дослідження довели, що EGCG здатен проникати крізь гематоенцефалічний бар’єр й безпосередньо впливати на мозок, покращуючи здоров’я судин й підвищуючи вміст оксиду азоту. Що разом може суттєво покращувати когнітивну функціональність мозку.

Отже, тепер ви маєте обґрунтовані та цілком логічні докази того, що чай матча дійсно сприяє бадьорості, дисциплінованості й вищій продуктивності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.